Instrukcje

Jak obliczyć długość sznura koralikowego?

Długość gotowego sznura: x
Ilość koralików w rzędzie: y
Długość nawleczonych, nieprzerobionych koralików na kordonku: z cm

x*y = z cm

Czyli dla sznura na rękę o długości 14,5cm,z 8 koralikami w rzędzie musimy nawlec:

14,5cm * 8 = 116 cm koralików

Na kordonku mierzymy długość nawleczonych koralików, nie kordonka.


Długość gotowego naszyjnika
Haft koralikowy ściegiem peyote


Z racji, że  jest wiele sposobów na szycie ściegiem peyote, przedstawię Wam kilka wskazówek, które z pewnością bardzo ułatwią Wam pracę z kryształkami i kulkami :-)

Początek kulki koralikowejZielone kulki to koraliki, którymi rozpoczniesz pracę. Zaczniemy od 4.
Nawlecz 4 koraliki na nitkę i ponownie przejdź igłą przez wszystkie 4 zaczynając od pierwszego dodanego. Po zaciągnięciu nitki koraliki powinny ułożyć się w kwadracik. Najlepiej powtórzyć tę czynność, żeby koraliki nie rozeszły się w trakcie pracy.

Do następnego rzędu dodajemy po jednym koraliku (bez rozszerzenia).

RozszerzanieNa rysunku widnieją kulki (koraliki) fioletowe i różowe. Koraliki fioletowe, to te z poprzedniego rzędu. Dwa różowe, to te, które zostały użyte do rozszerzenia.
Wychodzimy z fioletowego koralika po lewej stronie, nawlekamy 2 różowe, następnie przechodzimy nitką przez fioletowy koralik, który znajduje się po środku (nie po prawej), ponownie przechodzimy nitką przez 2 różowe koraliki i teraz dopiero przechodzimy przez koralik fioletowy po prawej stronie.

ZwężanieFioletowe koraliki to pierwszy rządek. Różowe to drugi, w którym pomijamy jeden z koralików, w celu zwężenia ściegu. Nitka czarna jest tylko w pierwszym rzędzie. Nitka zielona w jednym z fioletowych koralików zamienia się na nitkę czerwoną. Dodatkowo strzałki pokazują kierunek, w którym biegnie nitka.
Z trzeciego różowego koralika wychodzi zielona nitka i biegnie do niebieskiego koralika (z trzeciego rzędu), następnie zielona nitka przechodzi przez 2 fioletowe koraliki poniżej (z pierwszego rzędu), następnie wraca (czerwona nitka) i przechodzi ponownie przez niebieski koralik, następnie przez różowy, niebieski, różowy itd. do następnego zwężenia.

Zabezpieczenie robótki (supełek)


Kiedy praca jest gotowa, trzeba zabezpieczyć nitkę. Jeżeli nie chcesz jej wiązać w żaden sposób, to możesz nanieść na końcówkę odrobinę kleju i czekać na wyschnięcie.
Jednak polecam przejść przez kilka przypadkowych koralików, a następnie przejść pod nitką wychodzącą z koralika (nitka z poprzednich rzędów), z którego wyszliśmy, a następnie nie zaciągając do końca nitki przejdź igłą przez powstałe oczko i zaciągnij nitkę do końca. W taki sposób powstał supełek, dzięki któremu robótka się nie rozejdzie i nie rozpruje :-)


Szara nitka to nitka z poprzednich rzędów - w końcu wylądowaliśmy w przypadkowym miejscu. Żółtą przechodzimy pod szarą, a następnie przechodzimy zgodnie z ruchem wskazówek (na obrazku), a na końcu czerwoną przechodzimy przez żółte oczko.


Ściegi haftu koralikowegoBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Polub mnie na Facebook'u :-)